Disbalans zdjelice – Anamneza – Klijent “S” dolazi radi bolova u donjem desnom dijelu leđa. Bol osjeća često i u desnoj glutealnoj regiji, a povremeno ima i nelagodan osjećaj u prednjoj desnoj preponi. Godinama pokušava kroz razne terapijske procedure zaliječiti problem, ali bol je učestala i konstantna. Napravio je mnogo pretraga, među ostalima i MR donjeg dijela leđa koji ukazuje na manje degenerativne promjene u visini L4/L5 slabinskog kralješka. Klijent “S” navodi također da je prije više godina kod vježbanja u teretani na klupici osjetio jaku bol u lijevoj preponi.
Pokretljivost donjeg dijela leđa je u granicama normale. Testovi oštećenja neurološke strukture u slabinskoj kralježnici su negativni. Zdjelica je denivelirana, te zarotirana posteriorno (prema unazad). Detaljnijim pregledom napravljeni su testovi musculus iliopsoasa koji ukazuju na nesrazmjer snage lijevog i desnog iliopsoasa te popratno tome i nesrazmjer mišića koji su u kontra pokretu (glutealna skupina te stražnja skupina mišića natkoljenice – hamstringsi).
Da bismo razumjeli proces terapije prvo je potrebno sagledati dublje uzroke nastanka problematike ovog mišića te njegovu funkciju. Naime musculus Iliopsoas je mišić kojeg čine tri mišića. Nastaje spajanjem velikog slabinskog mišića (musculus psoas major), malog slabinskog mišića (musculus psoas minor) i bočnog mišića (musculus iliacus). Psoasi su duboko smješteni mišići koji povezuje lumbalnu kralježnicu s bedrenom kosti i njihova glavna funkcija je povlačenje natkoljenice prema trupu.
Disbalansom ove skupine mišiće dolazi do jakog povlačenja slabinskog dijela kralježnice prema naprijed, što često izaziva slične simptome boli kao i kod degenerativnih promjena na donjem dijelu kralježnice. Ovo je vrlo čest problem današnjice jer veliki dio populacije svoje svakodnevno vrijeme provodi u sjedećem položaju, gdje značajno dolazi do skraćenja ovog mišića.
U slučaju klijenta “S”, došlo je i do desnostrane slabosti te prevelike napetosti ovog mišića na njegovoj lijevoj strani. Shodno tome također mišići koji su u kontra pokretu ovim mišićima su također zbog dugogodišnjeg disbalansa doveli do prevelike napetosti u obrnutim stranama. U konačnici zbog svega navedenog klijent “S” je krivo hodao, sjedio te krivim dijagnozama nije bilo moguće pravilno tretirati ovu vrstu ozljede.
Kad sve navedeno uzmemo u obzir onda je jasno da sama terapija mora se provoditi u smjeru uvođenja ponovnog balansa između ovih skupina mišića, specifičnim vježbama koje će ojačati oslabljenu skupinu mišića, te vježbama opuštanja i istezanja prekontrahilne (prenapete) skupine mišića.
U Fizio Balansu osim fizičkih faktora u obzir se uzima i cjelokupni holistički pristup. Ovaj mišić, zbog svoje funkcije, a to je pokret trčanja, je najznačajniji u trenutku opasnosti. Ujedno njegovom aktivacijom se savijamo i u fetalni položaj, kao instinktivni zaštitni položaj. Kada je ovaj mišić konstantno napet, naše tijelo (kao podsvijest) odašilje signal mozgu da smo stalno u životnoj opasnosti. To utječe i na prekomjerni rad nadbubrežnih žlijezda te pad imuniteta.
Tijelo je konstantno u obrambenoj fazi, pa nije začudo što dovodi do hormonalnog disbalansa i debljanja zbog povećanog stvaranja masnih naslaga. Ovaj, kao i svi drugi mišići unutar tijela, istovremeno moraju biti i dovoljno snažni i dovoljno fleksibilni. Prenapeti ili preslabi mišići utječe na našu posturu tijela koja je opet odraz našeg psihičkog stanja. Zdravi psoas konkretno održava neutralni položaj zdjelice, stabilizira kralježnicu, utječe na disanje te seksualnu funkciju.
Izuzetno je važno da emocionalni, duhovni te intelektualni aspekt kao bitan faktor u nastanku samog oboljenja i očuvanja zdravlja.
2 Comments
Izvaredan članak. Vaš “klijent” ima iste tegobe kao i ja tako da Vas molim da me kontaktirate u vez riješavanja mojega problema. Unaprijed hvala i lijep pozdrav.
Major thanks for the blog. Really looking forward to read more. Fantastic. Ediva Mitch Cochran