Ako imate bol u donjem dijelu leđa, niste sami. Oko 80 posto odraslih osoba osjeća bol u donjem dijelu leđa u nekom trenutku svog života. Donji dio leđa, gdje se javlja većina bolova, uključuje pet kralježaka, nazvanih lumbalni kralješci, a označavaju se od L1 do L5. Ovaj dio tijela podupire veći dio težine gornjeg dijela tijela, te prenosi tu težinu na zdjelicu odnosno dalje na noge. Upravo zato mnoga oštećenja nastaju u ovom dijelu kralježnice.
Razmaci između kralježaka održavaju se okruglim “jastučićima” koji se nazivaju intervertebralni diskovi. Oni djeluju kao amortizeri po cijeloj kralježnici kako bi ublažili silu prijenosa težine s trupa kralješka na trup kralješka dok se tijelo giba te omogućili normalnu pokretljivost kralježnice.
Gledajući presjek diska, vidjet ćemo da se disk sastoji od vanjskog prstena, anulusa fibrosusa i unutarnjeg želatinoznog djela, nucleusa pulposusa. Tkiva poznata kao ligamenti drže kralješke na mjestu, a tetive povezuju mišiće s kralježnicom. Trideset i jedan par živaca ukorijenjen je u leđnoj moždini i kontroliraju pokrete tijela tako što prenose signale iz tijela u mozak i obrnuto.
Velika većina bolova u donjem dijelu leđa je mehaničke prirode, a najčešće nastaje kada biomehanika ove strukture se poremeti. Do poremećaja obično dolazi zbog djelovanja prekomjerne i/ili nepravilno raspoređene sile opterećenja na kralježnicu i okolnu strukturu, što u prvom redu kod većine oštećenja uključuje poremećen odnos mišića stabilizatora trupa i zdjelice. Neka od oštećenja i razloga pojave boli mnogu biti;
Degeneracija intervertebralnog diska označava proces postupnog trošenja i propadanja diska uslijed uporabe, odnosno kretanja i opterećivanja kralježnice.
Hernija ili ruptura diska/ova – pucanje i oštećenje intervertebralnog diska uslijed kompresije, a kao posljedica disk se izbočuje prema van (hernia)
Radikulopatija – je stanje uzrokovano kompresijom, upalom i/ili ozljedom kralježničnog živčanog sustava. Pritisak na živčanu strukturu rezultira bolom ili osjećajem peckanja koji putuje u određeno područje tijela koje taj živac inervira
Ishialgija (išijas) – je oblik radikulopatije uzrokovan kompresijom išijatičnog živca, velikog živca koji putuje kroz stražnjicu i proteže se niz stražnju stranu nogu. Ova kompresija uzrokuje bol u donjem dijelu leđa u kombinaciji s boli kroz stražnjicu i jednu nogu, povremeno dosežući stopalo. U najekstremnijim slučajevima, kada je živac prignječen između diska i susjedne kosti, simptomi mogu uključivati i druge simptome. Osim boli, simptomi mogu biti ukočenost i slabost mišića u nozi zbog prekida živčanog signala. U krajnjim slučajevima i prestanak inervacije pojedinih mišića ( npr. pad stopala)
Spondilolisteza – Spondilolisteza se događa kada se jedan kralježak pomakne naprijed u odnosu na njemu susjedni kralježak. Simptomi koji prate spondilolistezu uključuju bol u donjem dijelu leđa, bedrima i/ili nogama te grčeve u mišićima popraćeni sa slabosti i/ili zatezanjem.
Spinalna stenoza – Spinalna stenoza označava suženje spinalnog kanala i foramena (otvora u kralješnici) kroz koji kralješnicu napuštaju spinalni živci. Najčešći simptom spinalne stenoze je neurogena klaudikacija pri čemu se javlja bol u nogama koja se pogoršava hodanjem i uspravnim držanjem.
Nepravilnosti skeleta – kao npr. skolioza – postranična zakrivljenost kralježnice, disbalans zdjelice, hiper lordoza – prenaglašeni luk u donjem dijelu leđa; te druge kongenitalne anomalije kralježnice.
Upalne bolesti zglobova – kao što su artritis, uključujući osteoartritis i reumatoidni artritis, kao i spondilitis, upala kralješaka, također mogu uzrokovati bolove u leđima. Spondilitis se također naziva spondiloartritis ili spondiloartropatija.
Istegnuća, napetosti, rupture ligamenta, tetiva i mišića – istegnuća i rupture su uzrokovana pretjeranim rastezanjem ili kidanjem ligamenata, tetiva i mišića, a napetosti sužavaju tetive i/ili mišiće. Oboje se može pojaviti od neispravnog dizanja nečeg preteškog, preopterećenja, padova ili uslijed sportskih ozljeda. Takvi pokreti također mogu izazvati grčeve u mišićima leđa, što može biti i bolno.
Osteoporoza – je metabolička bolest kostiju označena progresivnim smanjenjem gustoće i snage kostiju, što može dovesti do bolnih prijeloma kralješaka.
Fibromialgija – sindrom kronične boli koji uključuje mišićne bolove i umor
Moramo razumjeti da veliki dio gore navedenih stanja su posljedica loše i/ili poremećene biomehanike tijela, zbog kojih dolazi do oštećenja struktura i posljedično bolova. Klasični način rješavanja ovih bolnih stanja je samo površinski pristup koji pokušava ublažiti bol kao simptom , a ne pronaći stvarni uzrok i otkloniti ga.
Putem lijekova, suhoparnih elektroprocedura ili u krajnjim slučajevima operacijama ne rješavamo stvarni uzrok problema, već tretiramo simptom (bol). Zbog ne otklonjenih uzroka nastanka loše biomehanike često imamo ponavljajuća oštećenja koja prelaze u kronična oboljenja. U Fizio Balansu ne radimo tako, jer znamo da takvim pristupom kroz koji samo tretirao bol ne otklanjamo stvarni uzrok. Postoje brojne ozljede i bolna stanja koja ne zahtijevaju operativne zahvate.
Pravi pristup je suvremena fizioterapija, a to znači pronalaženje stvarnog uzroka mišićno-koštanog oštećenja i pojave boli. S time sprječavamo ponavljanje bolnog sindroma.
Kombinirajući manualni klinički pregled lokomotornog sustava i tjelesnog držanja u rehabilitaciji utvrdit ćemo stvarni uzrok vašeg problema i uspješno ga otkloniti. U svrhu brze i učinkovite rehabilitacije, primjenjujemo dokazano učinkovite terapijske tehnike i postupke iz područja manualne medicine i kineziterapije u kombinaciji s ostalim pomoćnim metodama fizikalne terapije.
3 Comments
[…] O posljedičnim oštećenjima koji uzrokuju bol u kralježnici možete pročitati više u prethodnom blogu ovdje. […]
Bolovi iznad bedra ..lijeva strana.. debelo meso. Tesko stanem na nogu..ne mogu pravilno hodati. Trgne me bol. Spavanje otezano namjestanje. Ne mogu podici nogu osim pomoci rukom kod okretanja. Ustajanje otezano. Vec 2 tjedna. Ponazem si stavljanjem leda i spsvanje tabletom protiv bolova.
Poštovana
Potrebno je da se javite stručnoj osobi kako bi ustanovili uzrok Vaših bolova. Uzmite u obzir da tabletom protiv bolova ne rješavate problem već samo ignorirate glas tijela da nesšt nije u redu.