Većina kroničnih bolova u leđima je povezana i sa položajem zdjelice. Mnoge druge vrste boli mogu biti također uzrokovane položajem zdjelice npr. problemi s kukovima. Među ostalim faktorima, položaj diktiraju i mišići koji drže zdjelicu i kralježnicu u funkcionalnom balansu. Kada se odnos mišića koji drže zdjelicu i kralježnicu u balansu promjeni, kroz zatezanje – prekomjerno korištenje i /ili labavljenje – nedovoljno korištenje, dolazi do promjene položaja zdjelice, a popratno i kralježnice. To ima odraz na sposobnost funkcioniranja u cijelom tijelu. Neprirodno i neujednačeno opterećenje kroz kralježnicu stvara preopterećenje pojedinih mišića, zglobova, degeneraciju intervertebralnih diskova, te niz drugih problema. Posljedično tako diskovi vrše natisak na živčane putove. U konačnici ono što vi osjećate je bol.
O posljedičnim oštećenjima koji uzrokuju bol u kralježnici možete pročitati više ovdje.
Postoji mnogo varijanti lošeg položaja zdjelice, a spomenut ću za početak osnovna tri.
Neutralni (normalni) položaj je položaj u kojem je zdjelica blago nagnuta prema naprijed. Kod ovakvog položaja zdjelice, krivine kralježnice su također u neutralnom položaju, a biomehanika opterećenja tijela je pravilno raspoređena. Lumbalna lordoza (zakrivljenost u donjem dijelu kralježnice) je blago savijena, te ostale krivine (grudna i vratna) također su u svojim prirodnim krivinama. Kralježnica imam oblik opruge te u ovom položaju je najbolja raspoređena težine i amortizacija opterećenja tijela. Da bi položaj zdjelice i kralježnice bio u neutralnom položaju bitno je da je odnos između muskulature (mišića) jednako snažan i elastičn.
Hiperlordoza je termin koji označava prenaglašenu krivinu u ovom slučaju u donjem dijelu leđa. Ovakav položaj kralježnice diktira previše nagnutu zdjelicu prema naprijed što znatno utječe na cijelu kralježnicu i njene krivine. U donjem dijelu leđa (lumbalni dio) zbog povećane lumbalne krivine imamo poremećenu funkcionalnu biomehaniku tijela. Odnos prednjih mišića trupa, pregibača trupa, stražnjeg dijela leđa i nogu je promijenjen, u odnosu skraćeni/preslabi.
Hipolordoza je termin koji označava izravnatu krivinu, u ovom slučaju u donjem dijelu leđa. Zdjelica koja je podignuta previše prema natrag također je u korelaciji s krivinom u donjem dijelu kralježnice, koja je izravnata. Izravnat donji dio kralježnice stvara nepravilno opterećenje funkcionalni disbalans cijelog tijela. Također, ono što utječe na ovu deformaciju je odnos prednjih mišića trupa, pregibača trupa, stražnjeg dijela leđa i nogu koji je promijenjen.
U sljedećim blogovima pisat ću malo više o hiperlordozi i hipolordozi, koji su glavni uzroci, kakav je odnos mišića u pojedinim deformitetima te kako to utječe na pojavu ostalih degeneracija, naročito oštećenja intervertebralnih diskova.
Manualni funkcionalni pregled nam može puno otkriti o posturi (položaju) tijela, a u ujedno je baza iz koje krećemo u rehabilitaciju. Ukoliko ozbiljno želimo pristupit otklanjanju uzroka boli, a ne samo ublažavanju boli, bitno je započet sa funkcionalnom rehabilitacijom.
2 Comments
[…] prošlom blogu ovdje sam pričao o osnovna tri položaja kralježnice i njihovom odnosu sa zdjelicom. Srednji, neutralni […]
[…] prvom dijelu, ovdje, sam pričao o osnovna tri položaja kralježnice i njihovom odnosu sa zdjelicom. Srednji, […]