Jedno od najčešćih pitanja koje dobivam u svojoj praksi je, kako pravilno sjediti. Ovo pitanje je usmjereno na problematiku u vidu bolova koji se javljaju u mišićno koštanom sustavu zbog neaktivnog položaja. Odgovor koji se traži je; koji položaj zauzeti a da moje tijelo manje pati – boli.
Na ovo pitanje je vrlo lako odgovoriti. Međutim izuzetno je teško primijeniti, jer često je slušaču teško prihvatiti odgovor te nastavlja dalje tražiti neko drugo instant rješenje svog problema. Nikako ne želi čuti odgovore koji traže sveobuhvatnu promjenu navika niti sagledavanje šire slike problema.
Ljudskom tijelu je prirodno i potrebno da se kreće. Potreban je i odmor, a kad je tijelo umorno lako ćemo osjetiti poruke tijela i odmoriti se kad smo u mogućnosti. Također osim fizičkog umora na naše tijelo se jako odražava i mentalni umor.
U jako kratkom vremenu naše životno okruženje i navike se mijenjaju. Dovoljno je samo da usporedite vrijeme prije svega 60 godina i da primijetite da način života se drastično promijenio. Današnji život je izuzetno ubrzan i sve što se radi, radi se u što bržem vremenskom roku. U nastavku odgovaramo na pitanje: kako pravilno sjediti?
Je li uopće moguće pravilno sjediti?
Naša kultura zamijenila je fizički naporan rad i rad temeljen na pokretu sa digitalnim radom. Isključujemo tijela a mentalno se preopterećujemo. Svakodnevno gomilamo stres u tijelu s ubrzanim načinom života. Naš inherentni nagon za kretanjem kažnjen je školskim sustavom koji inzistira da se kretanje smiju obavljati samo u za to određenom prostoru, te nas strukturira prema repetitivnom, robotiziranom načinu života.
Djeca stalno primaju poruke: ne trčite, ne skačite, ne penjite se, usporite….
Tradicionalnu dječju igru u vrlo mladoj dobi zamijenili smo video igrama i digitalnim zabavama. U najboljem slučaju ponegdje prema profesionalnim sportskim aktivnostima. Sportske aktivnosti su usmjerene na pobjedu, a ne na uživanje, i često rezultiraju izgaranjem, ozljedama i gubitkom interesa za kretanjem.
Sva djeca imaju želju za istraživanjem svoje tjelesnosti. Djeca imaju neizmjernu radost i volju trčati, skakati, penjati se, bacati, hvatati, graditi i plivati. Stvorili smo sustav koji kažnjava tu želju za kretanjem. Onda se pitamo zašto se nitko ne kreće!
Moramo zapamtiti kao kultura ono što svako malo dijete zna: Kretanje je zabavno!
Više od toga, moramo artikulirati nešto na što dijete još ne može ukazati: pokret je tako zabavan jer je od vitalnog značaja za naše biće. Pokret je temelj onoga što jesmo. Tijelo i um se ne mogu razdvojiti i svrha tijela i uma je da može djelovati u svijetu.
Ono što želim sažeti je da na pitanje „ Kako pravilno sjediti“ ne možemo odgovoriti samo u smislu položaja tijela već moramo sagledati tijelo i um u svakodnevnom prostoru i okolnostima u kojima se nalazimo.
Za one koji i dalje u ovom tekstu traže instant rješenje i položaje u kojima mogu zdravo sjediti, morat ću ih razočarati.
Ne postoji položaj u kojem možete pravilno sjediti
Sjedenje nije položaj u kojem tijelo može provesti toliko puno vremena, a da se loše ne odražava na njega. Osim toga danas najčešći posao koji zahtjeva sjedenje je rad na računalu. Kada nismo na računalu onda smo na ekranima mobitela, televizija i drugih elektronskih uređaja. Gledanje u ekran izuzetno jako odvlači fokus van tijela. U roku par sekundi naći ćemo se u nekom iskrivljenom položaju, a da toga nismo ni svjesni.
Na položaj sjedenja možemo gledati kao položaj u kojem su natkoljenice privučena prema trupu. Dakle posao u kojem osam sati sjedite, zapravo vježbate da vam noge budu privučene prema trupu ili trup prema nogama. Osim toga vježbate da potkoljenice su savijene te su i one napola skraćene prema natkoljenicama. Križanje nogu dovodi do repetitivnih neravnomjerno aktivnih mišića trupa i kukova. Gornji dio tijela često je pogrbljen, glava i ramena su izdužena i padaju prema naprijed.
Osim toga stres kojem smo svakodnevno izloženi djeluje na naše mišiće koji stabiliziraju tijelo da se skrate, a mišiće koji nas pokreću da slabe i da se izduže.
Proces disanja je izuzetno važan jer zahtjeva sinkroniziran rad dijafragme, mišića dna zdjelice, transverzalnog trbušnog mišića, malih mišića leđa uz kralježnicu, pa na šire, prema mišićima rebara itd. Ako ste pod stresom ili u neprirodnom položaju, vaše disanje više nije prirodno, npr. kao kod male bebe, trbuhom, već najčešće dišete ubrzano i plitko samo s gornjim dijelom prsa. To će pretjerano uključiti mišiće vrata, pa ljudi često osjećaju napetost u vratu koja se širi prema remenima.
Dakle svi ovi aspekti djeluju na našu posturu. Dolazi do rigidnosti (krutosti) tijela i skraćenih mišića s jednu stranu, a izduženih s drugu stranu. Posljedično kralježnica razvija kifozu (pogrbljenje) i skoliozu (iskrivljenje u stranu), te gubitak (aplanacija) i/ili povećanje (hiper lordoza, kifoza) prirodnih krivina.
Dolazi i do rotacije zdjelice s istim ili suprotnim rotacijama trupa. Neravnomjernog prijenosa težine tijekom hoda, što utječe na koljena i kukove. Često se spominje da je jedna noga kraća iako se zapravo najčešće radi o podignutoj, zarotiranoj zdjelici. Ligamenti, intervertebralni diskovi, hrskavica i ostale strukture se degeneriraju.
Ako se malo udaljimo od segmentalnog pogleda na problem (zglob kuka ili ramena) vidjet ćemo kako je cijelo tijelo jedna cjelina i da je svaki pojedini aspekt tijela povezan s ostatkom, te kako posljedično utječe jedno na drugo.
Bol je znak da tijelo traži promjenu
Već sam rekao da ne postoji pravilan položaj sjedenja, ali postoji promjena životnih navika. To je jedini način da pomognete svome tijelu. Bol je znak da traži promjenu i ako taj znak zanemarujete ili stišavate tabletama nemoguće je očekivati bolje.
Praksa kretanja je mjesto gdje se možemo u potpunosti povezati s osjetilnim svijetom u kojem živimo. To povezivanje je nemoguće u urbaniziranim sredinama ubrzanog tempa. Kretanje i boravak u prirodi je odličan način za rekreaciju našeg tijela, a ujedno dobar način da rasteretimo svoj um. Povratak prirodi, prirodnoj hrani, stilu života u prirodnom ciklusu je ono što uveliko može pomoći našem zdravlju. Kako mentalnom tako i fizičkom. Sve ostalo su izgovori da ostanemo u komfornim zonama svojih navika.
Cad photo created by DCStudio – www.freepik.com
Pročitajte i ostale zanimljive članke na našoj Blog stranici.